YUNANİSTAN GEZİMİZ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

admin tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Sosyal Etkinlikler

 

EĞİTİM SEN ANKARA 2 NOLU ŞUBE’ YUNANİSTAN GEZİSİ

Eğitim Sen Ankara 2 Nolu Şube olarak 03/09 Temmuz 2015 tarihlerinde baştan başa bir Yunanistan gezisi gerçekleştirdik.
Gezimiz oldukça başarılı ve verimli geçti. Üyelerimiz için hayata ve dünyaya farklı bir pencereden bakış oldu. Uzun bir çalışma döneminden sonra dinlendirici bir etkinlik oldu.
Baştan başa Yunanistan’ın tarihi yerlerini ve şehirlerini (Selanik, Atina, Trikala,Kalambaka, Kavala, Drama, İskeçe, Gümilcine, Dedeağaç) gezdik. 
Ege’nin Anadolu kıyısından,
Yunanistan kıyısına,
Temmuz kadar sıcak,
İlkbahar kadar yürekten ve canlı,
Tarih kadar derin,
Halkların kardeşliği kadar kardeşçesine,
Dostça selamlar götürdük.
Yunanistan da dostça da karşılandık. Tarihi 5 Temmuz Referandurumunda Yunanistan halkının coşkusuna ve sakinliğine ortak olduk.


Eğitim Sen olarak 06.07.2015 günü dost Yunanistan eğitim sendikası OVME’i (OLME’yi – Yunanistan Orta Öğretim Sendikası’nı) ziyaret ettik.
Tarihin ve coğrafyanın kardeş olmaya zorladığı iki halkın iki kardeş sendikası olarak bir araya geldik. Sıcak bir Temmuz gününde kendimizi serin bir kardeş sofrasında bulduk. 
Karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Çok yararlı ve sıcak bir görüşme oldu. 
Egenin karşı kıyısında Anadolu ya sıcak ve dostça selamlarla döndük.
Eğitim Sen Ankara İki Nolu Şube
Sosyal Etkinlikler Komisyonu

Sinemaya Gidiyoruz: "Mucize"

Hastasiempre tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Sosyal Etkinlikler

Yönetmenliğini Mahsun Kırmızıgül'ün yaptığı, Talat Bulut, Meral Çetinkaya, Ali Sürmeli, Mert Turak gibi oyuncuların oynadığı "Mucize" adlı filme 20 Ocak Salı ve 21 Ocak Çarşamba günleri saat 19.00'da Batıkent Cinemaximum-Atlantis'te gidiyoruz. İletişim için Hüseyin Köklü (05052513953) ve Dijle Korkut'a (05064718519) başvurabilirsiniz.

Konser: Dört Nefes Toprak

admin tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Sosyal Etkinlikler

 Dört usta müzisyen Erkan Oğur, Mikail Aslan, İsmail Hakkı Demircioğlu ve Cemil Qoçgiri, "Dört Nefes Toprak" projesi ile  sahne alıyorlar.

Anadolu müziklerinin dört usta yorumcusu Erkan Oğur, Mikail Aslan, İsmail Hakkı Demircioğlu ve Cemil Qoçgiri, "Dört Nefes Toprak" projesiyle bir araya geldi. Yıllardır ikili buluşmalarla birlikte çalışan bu dört usta yorumcu, ilk kez hep birlikte bir projede devam ediyor. Farklı kültürleri ve farklı müzikal yaklaşımları bir araya getiren "Dört Nefes Toprak" konserinde Mikail Aslan, Cemil Qoçgiri ile Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu repertuvarı çok sayıda telli enstrüman için düzenleniyor. 

Türkiye'nin en özgün müzisyenlerinden birisi olan Ekan Oğur, içlerinde perdesiz gitarın da bulunduğu birçok gitar ve telli çalgılar üreterek Anadolu'nun farklı bölgelerinin müziklerine kendine özgü yorumlar getirdi ve Türkiye'de olduğu kadar dünyada da geleneksel müzikleri kendi özgün yorumuyla genç bir izleyiciye sevdirdi. Yine bağlamadan bas gitara çeşitli telli enstrümanları çalan İsmail Hakkı Demircioğlu, geleneksel Anadolu müzikleri yorumuyla büyük beğeni topladı. 

Zazaca ve Kurmanci geleneksel müziklere getirdiği yorumla ve besteleriyle dikkat çeken Mikail Aslan ise ele aldığı geleneksel müziklerin enstrümantal anlamda sınırlarını genişleten bir müzisyen... Geleneksel müzikleri senfoni orkestrası ile buluşturan Aslan, yine bu müziklerin yerel tavırlarını korurken farklı Batılı enstrümanlarla ele aldığı Anadolu geleneksel müziğine yeni alanlar açtı.

Cemil Qoçgiri, çocuk yaşta başladığı müzik çalışmalarını, kökenlerinin geldiği Koçgiri bölgesi üzerine yoğunlaştırdı. Araştırma ve derlemelerini hazırladığı albümlerle dinleyicisi ile paylaşan sanatçı, bu bölge müziklerini farklı enstrümanlarla zenginleştirerek ele aldığı çalışmalar büyük beğeni topladı. Enstrümanları ve yorumlarıyla yeni kapılar açan bu dört usta müzisyen,  "Dört Nefes Toprak" konserlerine devam ediyorlar.