Şube Kadın Meclisi

ŞUBE KADIN MECLİSİ toplantısı 19.10.2016 günü saat 18.00’de şube salonunda  yapılacaktır: 

GÜNDEM:

1.      Emek, demokrasi ve kadın mücadelesine yönelik saldırılara karşı mücadele hattının oluşturulması,

 

2.      25 Kasım ve 8 Mart’a yönelik planlama yapılması

Dünya Kadın Yürüyüşü 4. Uluslararası Eylem

8 Mart-17 Ekim 2015

DKY 4. Uluslararası Eylem Yılını küresel düzeyde krizlerin ve gayrı-nizami savaş durumunun yaşandığı bir dönemde organize ediyor. Zaten kadınların her yerde sürdürdüğü direnişlerini görünür kılacak; doğanın talanını, kadınların bedenleri ve hayatları üzerinde tahakkümü, emeğin haklarının ve geçim araçlarının gasbını, her zamankinden daha fazla şiddet, militarizm ve toplumsal hareketlerin kriminalizasyonunu temel alan günümüzün bu egemen birikim modeline karşı alternatifler geliştirecek.

6 Mart’ta Nusaybin’de olan ve 8 Mart’ta Diyarbakır’dan Yola Çıkan Avrupa Feminist Karavanı 15 Mart’ta İzmir’e ulaşacak. Ankara’dan İzmir etkinliğine katılmak isteyen kadın üyelerimizin şubemizle iletişime geçmesi önemle duyurulur.

Şube Kadın Meclisi 28 Şubat'ta

Gündem:
1. Açılış, bilgilendirme
2. 8 Mart hazırlıkları
3.DKY konusunda bilgilendirme
4. Örgütlenme çalışmaları
5. Hükümetin kadın politikalarına karşı mücadele
6. Kadın çalışmalarına ilişkin komisyonların oluşturulması

Tarih: 28 Şubat 2015 (Cumartesi)
Yer: Eğitim Sen Ankara 2 Nolu Şube  
Mithatpaşa Cd. No:45/3
Saat: 14:00

Özgecan’ın Katilleri Cezasız Bırakılmamalı!

Üç gün önce minibüse bindikten sonra kendisinden haber alınamayan Mersin Çağ Üniversitesi öğrencisi Özgecan Aslan dün gece vahşi şekilde katledilmiş halde ormanlık alanda bulunmuştur. Minibüs şoförünün genç kadına tecavüz girişiminde bulunduğu, genç kadın direnince boğazını keserek öldürdüğü ortaya çıkmıştır. Bununla da yetinmeyen katil, babasını ve arkadaşını çağırarak genç kadının cansız bedenini yakmaya çalışmıştır. Cani şoför, babası ve arkadaşı tutuklanmıştır. Bundan sonraki süreçte kadın cinayetlerinin cezasız bırakılmaması için mücadele eden tüm kadınlar bu davanın takipçisi olacak, aynı vahşetin yaşanmaması için mücadele etmeye devam edecektir.

22 Kasım'da Savaşa ve Kadına Yönelik Şiddete Karşı Buluşuyoruz.

Mülkiyeliler Birliği'nde Konfederasyonumuz ve bağlı sendikalarımızın kadın MYK üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısında "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü" etkinlikleri kapsamında eylem ve etkinlik programı açıklandı. Açıklamada "SAVAŞA, IŞİD VAHŞETİNE, ERKEK EGEMENLİĞİNE, KADIN KATLİAMLARINA VE NEFRET CİNAYETLERİNE KARŞI DAYANIŞMAMIZI VE MÜCADELEMİZİ BÜYÜTÜYORUZ!" denilerek tüm kadınlar 22 Kasım Ankara Mitingine (Saat 11.00'de Toros Sokak'ta buluşup Kolej'e yürüyoruz) çağrıldı. Ortak açıklamayı Ankara Kadın Platformu adına Gülser Ülker okudu. Açıklamanın tam metni şöyle: